Zaproszenie dla miast do wspólnej realizacji projektu

08.01.2018
Serdecznie zapraszamy Miasta, które jeszcze nie zdecydowały się na przystąpienie do wspólnej realizacji Projektu.
Poniżej znajdą Państwo krótki opis intencji jakie nami kierowały podczas przystąpienia do niniejszego przedsięwzięcia:
Cenne przyrodniczo tereny położone w miastach i na ich obrzeżach są bardzo ważnym elementem sieci zielonej infrastruktury kraju i regionów, zarówno w kontekście ochrony bioróżnorodności, jak dobrostanu ludzi, bezpieczeństwa środowiskowego i adaptacji kraju do zmian klimatu. Są one także jedną ze składowych ładu przestrzennego, jakości przestrzeni publicznych, dobrego wizerunku miasta i wartości nieruchomości w miastach. Problemem ogólnokrajowym jest zarówno fragmentacja i utrata zasobów przyrody miast, jak i niewykorzystywanie potencjału usług ekosystemowych świadczonych przez przyrodę. Niektóre spośród wielu przyczyn takiego stanu rzeczy, lecz mające znaczenie kluczowe, tkwią w powszechnych błędnych mniemaniach, wg których: 

•    na ochronę zasługują tylko pozostałości naturalnych ekosystemów, położone z dala od miast, 
•    „dzika” przyroda i urządzone tereny zieleni to dwie rozłączne kategorie a ochrona przyrody zawsze oznacza jej „konserwowanie” i administracyjne ograniczanie dostępu dla ludzi, 
•    przyroda ma wartość głównie jako zasoby do eksploatacji, a ochrona przyrody to przeciwieństwo rozwoju gospodarczego, 
•    ochrona przyrody jest domeną wydzielonej, zmarginalizowanej grupy urzędników i aktywistów (często podejrzanej proweniencji). 

Nie ma także świadomości, że ochrona i zrównoważone gospodarowanie terenami przyrodniczo cennymi wymaga, szczególnie w mieście, skutecznego współdziałania bardzo wielu grup zawodowych reprezentujących różne sektory. Do tego z kolei potrzebne są rozwiązania organizacyjne i systemowe dopasowane do realiów danego miasta, wypracowywane w wielostronnym dialogu. Skuteczna ochrona i gospodarowanie przyrodą miast i terenów podmiejskich wymaga nie tylko wysokich kwalifikacji branżowych, ale także skutecznego komunikowania się i współdziałania wielu branż. 

A oto jak zaplanowaliśmy realizację przedsięwzięcia:

Projekt ma zasięg ogólnopolski. 
Warsztaty projektowe odbywać się będą w pięciu wybranych miastach w pięciu wybranych województwach. Dorobek spotkań warsztatowych będzie sukcesywnie prezentowany, interaktywnie dyskutowany i rozwijany poprzez Internet w formułach ogólnodostępnej platformy i grup społecznościowych. Wymianą doświadczeń objęte będą zarówno podmioty uczestniczącymi w warsztatach, jak i wszelkie inne podmioty z obszaru całego kraju, których działalność jest tematycznie powiązana z przedmiotem projektu. Ostateczny dorobek projektu będzie publicznie dostępny w postaci e-publikacji elektronicznej zamieszczonej w Internecie.  

W wyborze konkretnych terenów przyrodniczych – w uzgodnieniu z samorządami poszczególnych miast (grupa docelowa) – uwzględnione będzie kryterium zróżnicowania terenów w skali projektu – tzn. stopień naturalności i złożoności, genezy, udział składowej „zielonej” i „błękitnej”, obecne formy użytkowania, wielkość terenu, lokalizacja względem centrum i obrzeży miasta itd.

Serdecznie zapraszamy do skontaktowania się z Biurem Projektu oraz do śledzenia na stronie Projektu wyników prac w kolejnych etapach.

Efekty realizacji będą dostępne na stronie w zakładce „Materiały do pobrania” oraz w zakładce „Aktualności”.